Historia Parafii

Historia:

Od 1837 r. istniała w Januszkowicach kaplica dworska pod wezwaniem św. Ludwika. W 1948 r. bp Franciszek Barda, Biskup Przemyski, zamierzał ustanowić samodzielną placówkę. Erygował ją dopiero w 1967 r. bp Ignacy Tokarczuk. Pierwszym duszpasterzem został mianowany ks. Franciszek Podolski, który wraz z parafianami starał się o pozwolenie na rozbudowę kościoła, a otrzymał pozwolenie na rozbudowę zakrystii. Dnia 22.07.1971 r. przybył następny duszpasterz ks. Tadeusz Preis.

Ze względu na zły stan techniczny kaplicy zrezygnowano z budowy zakrystii, a zaczęto się starać o pozwolenie na kapitalny remont wraz z rozbudową, a w końcu na budowę nowego kościoła. W międzyczasie pozwolono na budowę domu dla księdza, który wybudowano w latach 1975-76 r.

W końcu uzyskano pozwolenie na budowę kościoła w 1980 r. Komitet Budowy Kościoła pod kierownictwem ks. proboszcza wybrał projekt inż. Romana Łomnickiego z Krakowa. Budowę rozpoczęto systemem gospodarczym w 1980 r. Dolny kościół pw. Miłosierdzia Bożego poświęcił 06.12.1981 r. bp Tadeusz Błaszkiewicz. Dnia 01.06.1984 r. bp Ignacy Tokarczuk dokonał konsekracji kościoła górnego pod wezwaniem Zwiastowania NMP. Zabytkową kaplicę za pozwoleniem konserwatora wojewódzkiego z Tarnowa przeniesiono na teren nowego cmentarza oddalonego około 200 m. od nowego kościoła na terenie wsi Opacionka.

Kościół parafialny: murowany, zbudowany w latach 1980-1984, konsekrowany w 1984 r.

Odpust parafialny: 25.03. i II Niedziela Wielkanocna (Miłosierdzia Bożego)